Duolingo’nun Sevdiğim Özellikleri

Bugün biraz Duolingo’nun sevdiğim özelliklerinden bahsetmek istiyorum. Açık konuşmam gerekirse, favori uygulamam diyemem Duolingo için. Konu dil öğrenimi olunca Clozemaster, Lingvist ya da LingoDeer gibi uygulamaları Duolingo’dan daha başarılı buluyorum. Ancak bu adı geçen uygulamaların hepsi ücretli. Madem elimizde hiçbir ücret ödemeden kullanabileceğimiz Duolingo gibi bir uygulama var, neden tadını çıkarmayalım ki?

Bu arada, “Kendi Kendine Dil Öğrenme” rehberine devam edeceğim elbette ama küçük bir ara verip başka bir konuya değinmek istedim. Üst üste aynı konuyu işlemek sıkıcı olabiliyor. Sizi bilmiyorum da en azından ben sıkıldım 🙂

Hemen bir şeyi daha belirteyim… Sonuçta karşımızda bir uygulama var. Uygulamalar ile dil öğrenilir mi öğrenilmez mi tartışmasına hiç girmeyeceğim. Zaten o konuyu “Uygulamalar İle Dil Öğrenilir mi?” adlı yazıda uzun uzadıya konuşmuştuk. “Duolingo çok sıkıcı” ya da “devamlı aynı şeyleri tekrar ediyor” gibi şikâyetlere cevap verme niyetinde de değilim. Bazen ben de şikayetçi oluyorum Duolingo’dan 🙂 Bu yazıda ağırlıklı olarak Duolingo’nun sevdiğim özelliklerinden bahsedeceğim. Sevdiğim derken, dil öğrenimine katkısı olduğunu düşündüğüm özelliklerini kastediyorum. O zaman en sevdiğim özellik ile başlayalım…

Stories

Bayılıyorum bu Stories bölümüne… Önceki yazıları okuyanlar hatırlayacaktır, dil öğreniminde “dinleme” ve “okuma” çalışmaları benim için çok önemli, özellikle ilk aşamalarda. İşte, Duolingo’nun “Stories” bölümü bu ikiliyi bir arada sunuyor. “Stories” bölümünde yüzlerce hikaye var ve her hikaye teker teker cümleler halinde karşınıza çıkıyor. İstediğiniz cümleyi defalarca dinleyebilirsiniz.

Şimdiye kadar okuduğum hikâyelerin çoğu ilgi çekiciydi. Bu anlamda sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. Ayrıca, siz hikayeleri okurken Duolingo araya girip çeşitli sorular soruyor. Böylelikle daha dikkatli bir okuma yapmış oluyorsunuz ve yeni kelimeler öğrenme şansınız oluyor.

Ancak bu bölümün büyük bir eksikliği var. Maalesef sadece Fransızca, İspanyolca, Portekizce ve Almanca öğrenenler için “Stories” bölümü var. Umarım diğer diller için de bu bölüm eklenir. Gerçi, geçenlerde şöyle bir şeye denk geldim Duolingo’nun Forum bölümünde dolaşırken. Rusça ve Yunanca için hikâyeler eklenmiş ama Duolingo bünyesinde yer almıyor. Birkaç kişi gönüllü olarak hikâyeleri bu dillere çevirmiş. İsterseniz o şekilde hikâyelere ulaşabilirsiniz. Ancak başka bir siteye yönlendirildiğiniz için Duolingo’nun puanlama sisteminden yararlanamıyorsunuz. Ancak amaç öğrenmek olduğuna göre bence bakmakta fayda var.

Yüksek Sesle Tekrar

Duolingo’da birçok alıştırma var malumunuz. Bu alıştırmaları yaparken eğer uygun bir ortamdaysanız öğrendiklerinizi yüksek sesle söylemekte büyük fayda var. Alıştırmaları yazarak yapmakla yüksek sesle söylemek arasındaki fark inanamayacağınız kadar büyük. Öğrendiğiniz kelimeleri ya da cümleleri yüksek sesle söyleyerek kas hafızanızı devreye sokmuş oluyorsunuz. Diğer bir deyişle, ağzınızdaki kaslar öğrendiğiniz dildeki sesleri çıkarmak için hazır hale geliyor. Böylelikle ileride bir gün, dili konuşmanız gerektiğinde kendinizi daha hazır hissedeceksiniz.

Bu arada söz konuşmadan açılmışken bir Youtube videosu paylaşayım. Robin Macpherson bu videoda evde kendi kendine nasıl konuşma becerisini geliştirdiğini anlatıyor. İngilizce bilip başka diller öğrenmeyi düşünenler için faydalı olabilir.

Tips

Duolingo’nun Tips bölümü de çok faydalı. Öğrendiğiniz dile göre değişebilir ama genel olarak nokta atışı grammar bilgileri oluyor. Bir grammar kitabına gömülmek istemeyenler için Tips bölümündeki bilgiler fazlasıyla yararlı. Bu arada bazı dillerde Tips bölümüne uygulamadan ulaşmak mümkün olmuyor. Bu durumda Duolingo’ya bilgisayardan girmeniz gerekiyor.

Forum

Sevdiğim bölümlerden biri de Forum. Bu bölümü çok seviyorum ama çok zaman geçirdiğim için de hayıflanıp duruyorum. İnsanların dil öğrenirken edindiği tecrübeleri öğrenmek ya da takıldığınız bir konunun cevabını araştırmak için Forum bölümüne girebilirsiniz. Ayrıca öğrendiğiniz dilde başka hangi kaynakların olduğunu öğrenme açısından da Forum bölümü gayet kullanışlı. Ancak dil öğrenmek yerine benim gibi saatlerce Forum bölümündeki yorumları okumayın, bir süre sonra bağımlılık yapabiliyor. Benden söylemesi.

Podcast

Benim için dil öğreniminin olmaz olmazlarından biri Podcast dinlemek. En yoğun olduğunuz bir günde bile podcast dinleyerek dil öğreniminizi devam ettirmeniz mümkün. Anlaşılan Duolingo da bu durumun farkında ve podcast konusunda çalışmalarını sürdürüyor. Şimdilik maalesef sadece Fransızca ve İspanyolca öğrenenler için podcast’leri var. Ancak Duolingo kendini devamlı geliştirmekte, başka dillerde Podcast’lerin çıkması çok uzun sürmez diye düşünüyorum.

Duolingo özellikleri hakkında söyleyeceklerim bu kadar. Eğer benim farkında olmadığım ama sizin çok sevdiğiniz başka Duolingo özellikleri varsa lütfen benimle de paylaşın. Dil öğrenirken kullanmayı sevdiğiniz diğer uygulamaları da öğrenmek isterim tabii ki. Şimdilik benden bu kadar. Başka bir yazıda yeniden görüşmek dileğiyle. Dil öğrenmenin tadını çıkarmanız dileğiyle ….

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s