Coursera Nedir? Ücretsiz Sertifika Nasıl Alınır?

Yaklaşık 3 yıl önce karşıma çıkmıştı Coursera. O zamanlar çok bilmiyordum bu online eğitim işlerini. Bir arkadaşım Coursera’dan bahsedip, Yale ya da Stanford gibi saygın üniversitelerden sertifika alabileceğimi söyleyince kulaklarıma inanamamıştım (Youtube’da detaylı anlatacağım bu hikayeyi). Eve gider gitmez başladım “Coursera nedir?” diye araştırmaya. Arkadaşımın dedikleri doğruydu ve muhteşem kurslar vardı. Tam bu araştırmaları yaparken Coursera bir kampanya başlatmaz mı? Aylık belli bir ücret verince istediğiniz kadar ders alabiliyordunuz bu kampanya sayesinde. Yale ve Stanford gibi isimler beni o kadar etkilemişti ki parası neyse veririm deyip aylık üye olmuştum. Zaten dolar ve euro o zamanlar daha kabul edilebilir bir seviyedeydi. Neyse, o konuya hiç girmeyelim şimdilik. 

O ay dersleri alıp sertifikaları büyük bir mutlulukla CV’me ekledim. Buraya kadar her şey güzel. Eğitimler de çok başarılıydı. Hem kendi alanımda hem de hobi olarak ilgilendiğim alanlarda birçok şey öğrenmiştim. Ancak bu sertifikaları almak için para ödemeye hiç gerek yokmuş. İşte, bu yazıyı yazma amacım da zaten bu. Benim gibi işin büyüsüne kapılıp para vermeyin. Bir burs başvurusu ile Coursera’dan sertifikalarınızı ücretsiz alabilirsiniz. Hatta İngilizce Öğretmenlerinin binlerce lira verip aldığı TESOL sertifikasını bile hiçbir ücret ödemeden buradan almak mümkün. Burs başvurusunu anlatacağım ama öncelikle “Coursera nedir?” sorusuyla başlayalım.

Nedir Bu Coursera’nın Olayı?

Coursera aslında bir çeşit MOOC yani Massive Open Online Course. Türkçe’ye çevirirsek “Kitlesel Çevrimiçi Açık Kurs” gibi bir şey çıkıyor ortaya. Daha açık bir ifadeyle, üniversite derslerinin online hali diyebiliriz MOOC için. Üniversiteden farkı, bu derslerin herkese açık olması. Katılım sınırı diye de bir şey yok. Dünyanın neresinde olursanız olun bu dersleri alabiliyorsunuz. Bilgisayarınızın ve internetinizin olması yeterli.

İşte, Coursera bu sistemin öncülerinden. 2012 yılında Andrew Ng ve Daphne Koller isimli iki profesör derslerini online hale getiriyor. Birkaç ay içinde bir bakıyorlar, hayatları boyunca ders verdikleri öğrenci sayısından çok daha fazlası derslerini almış. Madem öyle, bu işi sistematik hale getirelim diyorlar ve Coursera’nın ilk adımları atılıyor.

Coursera Kursları Faydalı mı?

Bütün kursları bilmeme imkân yok. İlgimi çeken bir kurs olduğunda öncelikle müfredatına bakıyorum. İçeriği güzel hazırlanmışsa, bir de “Ek Okumalar” filan sunulmuşsa tadından yenmiyor. Kurs hakkındaki yorumlara da hızlıca göz atıyorum ama yorumların ne kadar gerçeği yansıttığı şüpheli. Bir de aklınızda olsun, bazı kurslarda makale yazmanız gerekebiliyor ya da “peer review” oluyor. Yani sizin gibi ödevlerini teslim edenlerin yazılarını kontrol etmeniz gerekebiliyor. Aynı şekilde birileri de sizin yazılarınıza yorum yapıyor. Her kurs için bu durum geçerli değil tabii ki. Ben sınav olmak istemiyorum ya da makale filan yazamam diyorsanız müfredata kesin bakın. Özetlersem, bahsettiğim noktalara dikkat ederseniz kurslardan faydalanma ihtimalinizi artar. Ancak sistemde çok vasat dersler olduğunu da kabul etmek lazım. Bu nedenle, derse kaydolmadan önce etraflıca araştırmakta fayda var.

Ücretsiz Sertifika Almak Gerçekten Mümkün mü?

Mümkün tabii ki. Ancak öncelikle şunu açıklığa kavuşturmak lazım. Hiçbir ücret ödemeden dersleri alabiliyorsunuz zaten. Bunda bir sorun yok. Ama ben illa ki sertifika alacağım, bir yerlerde kullanırım diyorsanız o zaman Coursera sizden para talep ediyor. Bu durumda bile sertifikayı ücretsiz alma şansınız var, onun için de burs başvurusu yapmanız lazım. Ancak amaçları para kazanmak olduğu için bu burs başvurusunu çok vurgulamıyorlar sitede. Birkaç görsel eşliğinde burs almanız için size yardımcı olmaya çalışacağım.

Rastgele bir kurs seçeceğim. Biraz havalı olsun diye Yale Üniversitesinden bir derse başvuralım. Aşağıdaki görsele bakarsanız, Enroll For Free ifadesinin yanında daha küçük bir şekilde yazılmış “Financial Aid Available” yazısı dikkatinizi çekecek. Yani bu ders için burs başvurusu yapılabiliyormuş. Bu arada küçük bir hatırlatma. “Enroll” yazan yere tıklayıp derse kaydolursanız burs hakkınızı kaybediyorsunuz. En azından ben zamanında buradan ders alırken böyle bir durum vardı. Sonradan değişti mi bilmiyorum. Yine de siz hiç riske girmeyin, “Financial Aid Available” yazısına tıklayıp yolunuza devam edin. Zaten “enroll” demeden de müfredata ulaşabiliyorsunuz.

Sonra karşınıza bu görsel geliyor. Coursera hala sizi yoldan çıkarmaya çalışıyor. Kanmayın bu basit numaralara, sakın “Enroll” demeyin. “Continue to the Application” diyerek yolumuza devam ediyoruz.

Sonrasında karşımıza böyle bir sayfa çıkıyor. Benim yaptığım gibi 2 maddeyi işaretleyip, alttaki yazının aynısını yazıyorsunuz. Ama unutmayın bu maddeler önemli. İlkinde ne diyor? Başvuruyu yaparken doğru bilgi vermeniz isteniyor. Burs çıksın diye sakın yalana başvurmayın, hiç gerek. Ama ben çalışıyorum, bunlar şimdi öğrencilere burs verir gibi düşüncelere kapılmanıza gerek yok. Maaşınızı soracaklar, ona da doğru cevap verin. Yıllık 50.000 dolar kazanıyorsanız orasını bilemem. Gerçi o kadar kazanıyorsanız bir zahmet parasını ödeyip alın sertifikayı.

Diğer madde de önemli. Bursunuz çıkarsa, dersi bitirmeniz için belli bir süre veriliyor. O sürede dersi tamamlamazsanız hem bursunuz yanıyor hem de bir daha burs alma şansınız olmuyor. Dediğim gibi,  bir süredir buradan ders almıyorum, bu kural da değişmiş olabilir.

Geldik son sayfaya. Burada size sorulan soruları cevaplayacaksınız. Ayrıca, birkaç soruya en az 150 kelimelik İngilizce cevaplar vermeniz gerekecek. Sonrasında ise “Submit Application” diyerek başvurunuzu tamamlayacaksanız. Bundan sonra yapmanız gereken tek şey beklemek. En geç 15 gün içerisinde cevap geliyor. Bugüne kadar burs çıkmayan birisine denk gelmedim.

Coursera Gibi Başka Platformlar Var mı?

Var tabii ki. Zaten internette “Coursera Nedir?” diye araştırmaya başladığınızda karşınıza diğer MOOC tarzı eğitim veren platformlar da çıkıyor. Bunların içerisinde, açıkçası ben EDX’i daha çok seviyorum. Derslerin içeriği daha başarılı bence. Birkaç dersin linkini bırakacağım, belki ilginizi çeken olur. Mesela edebiyat ile ilgilenenler  Harvard Üniversitesi’nin verdiği Modern Masterpieces of World Literature dersine bakabilir. MIT’den bir ders alayım derseniz Fundamentals of Statistics diye bir ders var. Sayfayı incelerseniz illa ki ilginizi çeken bir şeyler çıkar.

MOOC tarzında olmasa da Udemy’i de seviyorum. Düşük bir ücret karşılığında gayet güzel kurslar bulma ihtimaliniz yüksek. Örneğin İngilizcenizi ilerletmek istiyorsanız şu IELTS Speaking kursunu kesin inceleyin. IELTS ile ilginiz olmasa bile bu eğitim çok işinize yarayacak. Aynı şekilde, Speaking yazmasına da aldanmayın. Hem kelime bilginizi çok geliştirecek hem de yazma becerilerinizi ilerletecek bir kurs. Çok şey öğreneceğinize eminim.

Ayrıca Future Learn diye bir platform var. Sertifika almak için ücret ödemeniz gerekiyor ama aklınızda olsun, bazen kampanya yapıyorlar ve birkaç dersin sertifikasını ücret ödemeden alabiliyorsunuz.  Bunların dışında da uzaktan eğitim veren birçok platform var. Sadece ders alıp, eğitiminden memnun kaldığım platformları paylaştım. Biraz araştırırsanız size göre bir kurs kesinlikle bulursunuz. Madem eğitimle bu kadar ilgilisiniz, “Türk Edebiyatının Değeri Bilinmeyen Romanlarını” paylaştığım yazıma da beklerim. Coursera için gelmişken belki okuyacak birkaç güzel roman da bulmuş olursunuz. Şimdilik benden bu kadar. Umarım “Coursera Nedir?” sorusuna cevap bulmuşsunuzdur. Herkese kolay gelsin, iyi çalışmalar 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s