Mini Dizi Tavsiyeleri

Bazen uzun soluklu bir dizi izlemek hiç istemiyorum. Öyle zamanlarda mini diziler ilaç gibi geliyor. Birkaç günde, hatta kimi zaman bir günde hikâyenin sonunu öğrenmek güzel bir duygu. Aslında, bu “mini dizi tavsiyeleri” listesini hazırlamak Instagram’daki son paylaşımımdan sonra aklıma geldi. O paylaşımda, Unorthodox dizisini izlemediğimi söylemiştim. Diziyi tavsiye eden onlarca mesaj geldi.  Ben de merak edip diziyi izlemeye başladım, izlerken de bu listeyi hazırlamak geldi aklıma. İlerleyen zamanlarda aklıma geldikçe başka dizileri de eklemeyi düşünüyorum listeye. Şimdiden iyi seyirler herkese!

 

When They See USIMDB: 8.9

Netflix bu dizinin neden tanıtımını daha fazla yapmıyor anlamıyorum gerçekten. Yaşanmış bir olayı konu alan “When They See Us” 4 bölümden oluşuyor. İşlemediği bir suçtan dolayı başı derde giren 5 gencin hikâyesi anlatılıyor. Olayların gerçekten yaşanmış olması çok etkileyici ancak When They See Us’ın izleyici etkisi altına almasında muhteşem kurgusunun da büyük önemi var. İzlemedim ama yine Netflix’te bulunan “13. Madde” belgeselinin konusu bu diziyle örtüşüyormuş. Konu ilginizi çekerse bu belgesel de göz atarsınız.

ChernobylIMDb: 9.4

HBO deyince akan sular duruyor benim için. Tamam, Netflix çeşitlilik açısından çok iyi bir platform ama HBO’nun dizi kalitesi muhteşem. Konumuz mini dizi olduğu için listeye alamadığım The Sopranos, The Wire ya da Six Feet Under gibi birçok efsane dizisi var HBO’nun. Chernobyl’e gelince… Konu malumunuz zaten. İnsanlığın sebep olduğu en büyük felaketlerden biri olan nükleer santraldeki patlamayı ve sonrasında yaşananları konu alıyor Chernobyl. Dizinin başarılı olmasındaki temel etkenlerden birinin tek bir ana karaktere odaklanmaması olduğunu düşünüyorum. Felaket esnasında yaşananları birçok kişinin gözünden görüyoruz. 5 bölümlük efsane bir dizi sizi bekliyor.

Manhunt: UnabomberIMDb: 8.1

Özellikle sıralamamıştım ama yaşanmış olaylardan devam ediyoruz. 1995 yılında Amerika’da çok ilginç bir olay yaşanıyor. Bombalı saldırıları ile tanınan Ted Kaczynski, ülkenin önde gelen gazetelerini arayarak hazırladığı manifestonun yayımlanmasını istiyor. Gazeteler çok zor durumda kalıyor çünkü bu teklifi reddederlerse Ted Kaczynski bombalı saldırılarına devam edeceğini söylüyor. Gazeteler nasıl mı cevap veriyor? “Manhunt: Unabomber” hem bu sorunun cevabını hem de bütün yaşananları 8 bölümde etraflıca anlatıyor.

BodyguardIMDb: 8.1

Hem politika hem de gerilim bir arada olsun diyorsanız doğru adrestesiniz. Bodyguard, BBC’nin son yıllarda çıkardığı en başarılı yapımlardan biri. Dizinin sezon finali tam 17 milyon kişiye ulaşmış. İşin güzel yanı, Netflix üzerinden de Bodyguard’ı izleme şansınız var. Konusuna gelince… Özel bir koruma olan David Budd’ın etrafında gelişen olaylar üzerinden ilerliyor dizi. İlk olarak çocuklarıyla yaptığı tren yolculuğunda karşımıza çıkıyor David Budd. Bir bomba ihbarının gelmesiyle dizi hareketlenmeye başlıyor ve final bölümüne kadar hız kesmiyor.

FleabagIMDb: 8.7

Fleabag 2 sezon sürüyor ama bölümleri kısa sürdüğü için Mini Dizi tavsiyelerine onu da eklemek istedim. Aynı zamanda senaryoyu da yazan Phoebe Waller-Bridge harika oyunculuğuyla diziyi alıp götürüyor. Ancak dizinin başarılı olmasında Phoebe’nin senaryodaki yaratıcılığı ve başarılı oyunculuğunun yanı sıra sabırlı olması da çok önemli bir etken. Şöyle ki, dizinin ilk sezonu 2016’da yayınlanıyor. Dizi tutunca, hemen ikinci sezonu da yazması isteniyor ancak Phoebe Waller-Bridge içine sinen bir hikaye yazana kadar bekleyeceğini söylüyor. Sonuç olarak, dizinin hayranları epey beklemek zorunda kalıyor çünkü ikinci sezon 2019’da yayınlanıyor. Bu arada baştan uyarayım, bazen komedi dizisi diye tanıtımı yapılıyor ama dizinin dram yönü de bayağı güçlü.

A Young Doctor’s NotebookIMDb: 7.9

O zaman, dram ve komedinin iç içe geçtiği başka bir diziyle devam edelim. Mikhail Bulgakov’un öykülerinden uyarlandığını öğrenir öğrenmez izlemeye başlamıştım bu diziyi. Bulgakov’un “Usta ile Margarita” romanını okumuş ve çok sevmiştim. Usta yazar bu dizide de üzmedi beni. Dizi 1917 yılında geçiyor. Tıp fakültesini yeni bitiren Vladmir ilk görev yeri olarak ufak bir kasabaya atanır. Vladmir son derece idealist bir doktordur ama çalışma koşulları hiç düşündüğü gibi değildir. Ne hastane çalışanlarında ne de kasabalılarda aradığını bulamaz. Ancak dizinin olayı sadece bundan ibaret değil.

The Night OfIMDb: 8.5

Roman tadında bir mini dizi arıyorsanız The Night Of’u şiddetle tavsiye ederim. Daha ilk bölümde şaşkına uğrayacaksınız. Düşünsenize, kendinizi bir anda bir cinayetin ortasında buluyorsunuz ve tek şüpheli sizsiniz. Üstüne üstlük ABD’de yetişen bir Pakistanlı’sınız. Herkes sizin suçlu olduğunuzu düşünüyor. İşin ilginç yanı, siz bile kendinizden şüpheleniyorsunuz. Belki de katil sizsiniz, kim bilir? 8 bölüm boyunca dizi bu gizemli cinayetin etrafında dönüyor. Elbette bir yandan da ırkçılık, adalet anlayışı, polis teşkilatı ve hapishane yaşamı gibi birçok konu mercek altına alınıyor. Ancak başta belirttiğim gibi, roman tadında bir dizi. Ağır ağır işliyor, hiçbir detayı dışarıda bırakmıyor.

DecalogueIMDb: 9.0

Bu dizinin yeri bende çok ayrı. Yıllar yıllar önce bir cumartesi akşamı TRT 2’de rastlamıştım bu diziye. Cumartesi olduğunu çok iyi hatırlıyorum çünkü o akşamdan sonra her cumartesi TRT 2’nin başına geçmeye başlamıştım. O zamana kadar sadece Hollywood yapımları izleyen bünyem için çok ilginç gelmişti Decalogue dizisi. Gerçi o esnada dizi izlediğimi bile bilmiyordum muhtemelen. Hollywood’un yapay dünyası bizim ekrandan gitmiş, yerini çok gerçekçi bir dünyaya bırakmıştı. Böyle filmler de oluyor muymuş diye günlerce düşünmüştüm. Decaloque sayesinde hem Polonyalı usta yönetmen Kieslowski’yi hem de Avrupa sinemasını tanımıştım. Sonra devamı geldi zaten. Neyse uzatmayayım, farklılık arıyorsanız tam yerindesiniz.

Years & YearsIMDb: 8.4

Black Mirror’ı biliyorsunuz dimi? Heh, işte Years & Years onun politik versiyonu. Ayrıca son derece başarılı bir distopya diyebiliriz bu dizi için. Hikayenin merkezine bir aileyi ve bu aileyle bağlantısı olan bir grup insanı alan Years & Years, hem onların dertleriyle ilgileniyor hem de onların üzerinden evrensel meselelere göz atıyor. Mesajlar biraz iç karartıcı ama yine de izlemeye değer.

And Then There Were NoneIMDb: 8.0

Gerilim, suç ,gizem hatta dram… Ne ararsanız var bu 3 bölümlük dizide. Ne de olsa Agatha Christie uyarlaması. Zaten Agatha Christie’nin doğumunun 125. Yılını kutlamak için çekilmiş bu dizi. Konusuna gelince… Uzmanlık alanı farklı bir grup insan, İngiltere’nin güneyinde ıssız bir adaya davet edilir. Davetliler konaklayacakları evde toplanınca garip bir şey olur ve cinayetle suçlanırlar. Bu olaya bir de evin içinde işlenenler cinayetler eklenince olaylar iyice garip bir hal alır. Peki, katil kimdir?

“Mini Dizi Tavsiyeleri” bölümünün şimdilik sonuna geldik. İzledikçe yeni diziler eklemeye devam edeceğim. Öte yandan, dizi için gelmişken birkaç tane de kitap tavsiyesi alsam güzel olur diyenler “Türk Edebiyatının Değeri Bilinmeyen Romanları” adlı yazıya bakabilir. Herkes için güzel bir gün olması dileğiyle…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s